Posted by Oleg Mashevskyi On Липень - 4 - 2023 Коментарі Вимкнено до Зустріч представників Центру «CASA IBEROAMERICANA» у складі делегації КНУ з новопризначеним послом України в Бразилії Андрієм Мельником

28 червня 2023 р. відбулася зустріч представників Центру “Casa Iberoamericana” на чолі з завідувачем кафедри професором Олегом Машевським у складі делегації КНУ, очолюваної ректором проф. Володимиром Бугровим, з новопризначеним Послом України в Бразилії Андрієм Мельником.

Під час зустрічі проф. Олег Машевський розповів про діяльність бразильського напрямку Центру:

«БРАЗИЛЬСЬКИЙ НАПРЯМОК» роботи Центру:

 • За підтримки Посольства Бразилії в Україні проведено 2 олімпіади для учнів старших класів «Іспанія та латиноамериканський світ» (у 2017 та 2018 рр.)
 • Посол Бразилії в Україні Освалдо Біато Жуніор двічі брав участь у заходах на Історичному факультеті (презентація українській громадськості документального фільму «Урок тиші» про життєвий шлях і спадщину бразилійця, українського вченого  Богдана Війтенка (1921-1985), листопад 2018 та на День історичного факультету, 2018)
 • Проведено Тиждень португальської мови (спільно із Посольствами Бразилії та Португалії в Україні). Програма заходів включала лекції гостей та танцювальні майстер-класи із бразильських соціальних танців та капоейри для студентів.  2019 рік
 • Посольство Бразилії поповнило Бібліотеку Центру цінними книжковими виданнями (2018 та 2023 рр.)
 • участь  та виступ керівника Центру доц. Н. Шевченко у роботі круглого столу «Between Pivots: Latin America in Ukrainian Foreign Policy», організованого за участі заст. міністра закордонних справ Є. Єніна та Посла Бразилії в Україні Освалдо Біато Радою зовнішньої політики «Українська Призма» та Міжнародним фондом “Відродження”, 2020
 • На базі Центру підготовлено та проведено Міжнародний круглий стіл «Україна та Бразилія – 30 років дипломатичних відносин». – (онлайн-подія).  Участь в заході узяли: Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Бразилія в Україні Нортон де Андраде Мелло Рапеста, Тимчасовий повірений у справах України у Федеративній Республіці Бразилія Анатолій Ткач, Почесний консул Федеративної Республіки Бразилія в м. Дніпро, Голова Українсько-Бразильської Центральної Репрезентації В. Соротюк, Радник-посланник Посольства Бразилії в Україні (2007 – 2010) З. Кравчук, викладачі та студенти українських вишів. 2022 рік.
 • Видається за підтримки «Української асоціації американістики» (створена на базі та з ініціативи кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн) науковий журнал «Американська історія та політика» включений до переліку фахових видань України. Видання публікує статті, рецензії на наукові роботи, хроніку наукового життя. Проблематика: історія США, Канади, країн Латинської Америки (представлена окремою рубрикою), Карибського басейну, їхня зовнішня та внутрішня політика, міжамериканські відносини, етнокультурні та соціальні процеси.

Головна сторінка журналу: http://www.americanstudies.history.knu.ua/uk/sample-page/

Також, проф. Олег Машевський представив пропозиції, розроблені керівницею Центру доц. Наталією Шевченко, для розвитку співробітництва КНУ з науковими та освітніми установами Федеративної Республіки Бразилія та розвиток українсько-бразилійської співпраці загалом:

 ПЕРСПЕКТИВНІ НАПРЯМКИ ПОДАЛЬШОЇ СПІВПРАЦІ:

 • Розширення академічної співпраці між країнами, проведення круглих столів між українськими та бразильськими студентами (на базі КНУ ім. Т. Шевченка). Ідея подібного заходу обговорювалася влітку-восени 2021 та у травні 2023 року із Послом України в Мексиці Оксаною Драмарецькою спільно із автономним Університетом Мексики. Перспективні теми для обговорення: російська агресія проти України очима молоді, чим живе молодь української діаспори у Бразилії, перспективи двосторонніх відносин у різних сферах (очима молоді) тощо. За можливості публікація наукових статей чи тез виступів українських та бразильських учасників у збірниках таких круглих столів чи наукових семінарів та в наукових журналах (України та Бразилії).
 • Історична експертиза.  Приміром, наукові розвідки про історію формування української діаспори у Бразилії, навчання студентів із Бразилії у вищих навчальних закладах в Україні, історичні паралелі тощо. Може бути корисним для роботи нашого Посольства в Бразилії, приміром, як «коротка історична довідка» з якогось питання, що має історичне підгрунтя.
 • Підготовка видання Історії України (нарис, курс лекцій, підручник тощо) португальською мовою та іншої друкованої продукції про Україну, її минуле та сьогодення. В разі створення відеопродукції – субтитри португальською. Також вивчити питання, чи цікаво би було бразилійській молоді вивчати українську мову в онлайн і вивчити можливість організації такого мовного курсу на базі КНУ (подібний проект колись мав Університет Драгоманова із університетом штату Парана).
 • Якщо є запит з боку бразильської університетської спільноти, то подумати над створенням Центрів із дослідження України, чи ширше, за кооперації із Посольствами інших країн нашого регіону, – Центри з вивчення країн Центральної та Східної Європи, Слов’янських країн тощо. Можливо, окремі трагічні сторінки нашої історії зацікавлять Центри, які займаються вивченням історії геноцидів, тоталітарних (диктаторських) режимів тощо.
 • Надання експертами Центру медійних меседжів, які спираються на історичну пам’ять бразильців та українців, спільність доль і т д. що можна використовувати в подальшій комунікації із регіональними ЗМІ;
 • Інформування експертами Центру Посольство України в Бразилії про проросійські активності на напрямку Бразилії та країн Південної Америки, які є в зоні діяльності Посольства (зокрема на основі моніторингу соціальних мереж, онлайн-медіа), з метою протидії російській пропаганді, репутаційним втратам України.
 • Публікації викладачів, науковців бразильських університетів в наукових журналах КНУ, зокрема спеціалізованому науковому журналі «Американська історія та політика».
 • Публікації українських науковців в бразильських наукових журналах.

ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ВРАХУВАТИ:

 • Є потреба в організації вивчення португальської мови студентами та співробітниками КНУ, принаймні факультативно за підтримки бразилійської сторони.
 • Серед університетів Бразилії на особливий інтерес заслуговує співпраця із Університетом штату Парана («столиці української Бразилії») https://ufpr.br/ , Федеральний університет Ріо-де-Жанейро (https://ufrj.br/) – родоначальник бразилійської вищої освіти, гуманітарні науки, природничі, медицина і т д., Університет Сан-Пауло (https://www5.usp.br/) – топ, Університет Бразилії (https://unb.br/ ) – міжнародні відносини, економіка, політичні науки; Фундацією Жетуліо Варгаса (https://portal.fgv.br/) -адміністративне управління, політичні науки;  Федеральний університет Ріу-Гранді-ду-Сул (http://www.ufrgs.br/ufrgs/inicial ) – медицина, фармація, біологічні та хімічні науки; Державний університет Кампінас (https://www.unicamp.br/unicamp/ ) – біологія, медицина, технології, інженерна справа, математика, фізика, економіка.
 • При плануванні онлайн-заходів чи виконанні робіт враховувати різницю у часі (важливо для навчального процесу в КНУ, який організований у 2 зміни).
 • Для оперативної комунікації, не обтяженої офіційним листуванням потрібний обмін прямими контактами як зі співробітниками Посольства (чи уповноваженим), так і з колегами на місці.

Наші контакти:

Наталія Шевченко ( Nataliya Shevchenko) +38 099 256 38 14 /Viber, WhatsApp, Telegram/, e-mail: nathalie.nishyk.shevchenko@gmail.com

Олег Машевський (Oleh Mashevskyi) +38 066 360 00 80 /Viber, WhatsApp, Telegram/, e-mail: olegmashev@knu.ua 

Comments are closed.